Sprawa Leszka Pękalskiego, znanego jako „wampir z Bytowa", cały czas jest żywa. Interesują się nią zwykli ludzie oraz specjaliści wielu dziedzin. Wciąż krążą pytania dotyczące istoty zła, ale także tego, czy państwo potrafi radzić sobie z takimi ludźmi jak Pękalski. Czy rozwiązania typu Gostynin to dobre pomysły? I czy jako społeczeństwo jesteśmy bezradni wobec bestialstwa?
Wydawnictwo Kompania Mediowa oddaje w ręce czytelników uzupełnione wydanie głośnego reportażu Magdy Omilianowicz Wampir. Jak rodzi się zło. Epilog.
To książka o Leszku Pękalskim, podejrzanym o siedemnaście morderstw, znanym jako „wampir z Bytowa". Został skazany na 25 lat więzienia po głośnym procesie, w którym przyznał się do prawie siedemdziesięciu zbrodni. Ostatecznie sąd skazał go za zabicie jednej kobiety i zbezczeszczenie zwłok. Według opinii biegłych Pękalski jest sadystą, nekrofilem i nekrosadystą. Do dziś nikt nie wie, ile morderstw ma na koncie.
Autorka reportażu – na podstawie rozmów z Pękalskim, jego bliskimi, biegłymi psychiatrami, policjantami oraz rodzinami ofiar i po przeczytaniu 70 tomów akt sprawy – opowiada przerażającą historię jednego z największych zbrodniarzy powojennej Polski. To wstrząsający portret człowieka pozbawionego empatii, ale też opowieść o okrucieństwie i potwornych warunkach, w jakich był wychowywany. Autorka pokazuje, skąd Pękalski się wziął, kto miał na niego wpływ i ostatecznie – co doprowadziło do tego, że stał się seryjnym zabójcą. Co musiało wydarzyć się w jego życiu, że w pewnym momencie zdecydował się na dokonanie tych makabrycznych czynów?
Magda Omilianowicz stworzyła wyjątkową książkę. Najbardziej przerażająca jest świadomość, że to prawdziwa historia. Nie wymysł fantazji, nie książka, po przeczytaniu której możemy sięgnąć po inną, szukając rozrywki. Mamy przed oczyma prawdziwe studium tego, jak rodzi się zło.
– Praca nad tą książka była bardzo trudna. Najtrudniejsze było czytanie akt sprawy, w których są zdjęcia ofiar. Stawiam w książce wiele pytań, ale na część z nich nie ma odpowiedzi. Najważniejsze dotyczą tego, czy jako społeczeństwo umiemy sobie radzić z takimi osobnikami jak Pękalski i czy w jakikolwiek sposób możemy się przed nimi chronić, a także czy nasz wymiar sprawiedliwości działa w przypadku tak jak powinien – mówi Magda Omilianowicz.
W specjalnej cenie książkę można kupić: https://bit.ly/wamipirjakrodzisiezlo
powrót