„Kryminalne śledztwa PRL" to kolejna seria dokumentalna produkcji CBS Reality. Tym razem kanał zabierze widza w podróż po najbardziej znanych sprawach kryminalnych minionej epoki, między innymi: poznańskiego nekrofila – Edmunda Kolanowskiego, Joachima Knychały oraz rzeźnika z Wildy i tajemnicy głowy w pudełku.
Serię otwiera sprawa Kolanowskiego. Jest to śledztwo względnie dobrze znane, gdyż niezwykłość modus operandi i motywacji sprawcy uwieczniła obławę na nekrofila w zbiorowej pamięci. Ale atutem programu jest oddanie głosu świadkom wydarzeń. Prócz Michała Larka i Marcina Myszki (podcasterów kryminalnych i specjalistów od wielkopolskich zbrodni, a także autorów dokumentalnego serialu „Sprawa Edmunda Kolanowskiego"), producenci programu zaprosili osoby pracujące przy sprawie, w tym dowodzącego ówczesną grupą operacyjną majora Romana Wojtyniaka. Śledztwo sprzed niemal czterech dekad ożywa we wspomnieniach śledczych i patologów.
Sam tytuł serii „Kryminalne śledztwa PRL" może budzić skojarzenia z wciąż żywą modą „retro", odkryciem lat osiemdziesiątych, nawet w ich „peerelowskim" wydaniu, jako popkulturowej egzotyki. Jednak producenci nie ograniczają się do tych najbliższych nam czasowo śledztw. W kolejnych odcinkach poznamy dochodzenia z lat 70., a nawet 60. Nie wszystkie są tak znane, jak sprawa „Zimnego Chirurga". Prócz samych intrygujących przestępstw, program przybliża nam realia życia w Polsce Ludowej i sytuację milicji, która musiała rozwiązywać najtrudniejsze zagadki kryminalne, mimo braku zaufania obywateli, politycznych nacisków i partyjnego klucza wyboru wyższych kadr.
Opis dochodzeń wzbogacają wywiady ze śledczymi i ekspertami, którzy uczestniczyli w ich rozwiązywaniu. Nowoczesny montaż dobrze współgra z atmosferą zatęchłych komisariatów MO i nędznie wyposażonych laboratoriów, w których nasi bohaterowie musieli podjąć wyzwania rzucone im przez seryjnych morderców. Dobór przypomnianych śledztw jest niezwykle ciekawy z punktu widzenia annałów kryminalistyki: to wciąż czas pracy lotnych umysłów i klasycznej roboty dochodzeniowej prowadzonej bez wsparcia nowoczesnej techniki i łatwego dostępu do informacji.
Jednocześnie, powszechnie znane sprawy cały czas mogą odkrywać przed nami swoje tajemnice. Nie wszystko jednak zostało ujawnione w pięciu odcinkach serii, ale autorzy i goście programu robią wiele, aby nie tylko przekazać oficjalny i ówczesny stan wiedzy, ale i wytłumaczyć, dlaczego dochodzenia trwały tak długo i jaki miały one wpływ na ówczesne społeczeństwo.
Mimo bardzo kontrowersyjnej tematyki omawianych śledztw, twórcy programu nie przekraczają granicy dobrego smaku, pokazując najbardziej wstrząsające zbrodnie w sposób minimalistyczny, czy wręcz sterylny, dbając jednocześnie o prywatność żyjących jeszcze, a związanych ze sprawą osób.
„Kryminalne śledztwa PRL" to pozycja obowiązkowa dla znawców peerelowskiej kryminalistyki, ale też dobra zachęta dla widzów dopiero szukających swoich zainteresowań w gatunku true crime.
Premiera już 3 sierpnia o 22:00 na kanale CBS Reality, kolejne odcinki we wtorki o 22:00.
powrót